Historia
Sierakowskie Bractwo Strzeleckie sięga swoim początkiem roku 1641, kiedy to Krzysztof Opaliński ówczesny właściciel Sierakowa nadał mu statut, który zatwierdził król Władysław IV. Oryginał Statutu znajduje się w Archiwum Państwowym w Poznaniu.
Muzeum Zamek Opalińskich jest miejscem gdzie Bractwo rozpoczęło swoją działalność. Możemy przypuszczać, że była to prężna organizacja, biorąca czynny udział w życiu miasta.
Bractwo posiadało swój dom strzelecki zwany z niemiecka „celstatem” i strzelnicę, gdzie ogniskowała się cała działalność. Celem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Sierakowie jest podtrzymywanie i krzewienie wielowiekowych tradycji brackich, pielęgnowanie i propagowanie ideii patriotycznych i obywatelskich oraz tradycji historycznych, utrwalanie wspólnoty regionalnej, narodowej i europejskiej, a także rozwijanie poczucia służebności względem Rzeczypospolitej Polskiej, Wielkopolski i miasta Sierakowa.
Ważnym celem jest również rozbudzanie poczucia wspólnoty brackiej, udzielanie sobie wzajemnej pomocy, a także rozwijanie życia towarzyskiego w środowisku brackim.
(opracował Lech Orlik)
Statut Bractwa Strzeleckiego z okresu międzywojennego został opracowany i zatwierdzony 30 listopada 1921r.
Członkowie Zarządu z 1921r. :
I Starszy – Florian Ziółek – mistrz rzeźnicki
II Starszy – Nepomucen Wołyński – mistrz golarsko-fryzjerski
Sekretarz – Józef Samulski – mistrz budowniczy
Komendant – Szymon Smolibocki – kapitalista
Kapitan – Maksymilian Minkwitz – mistrz rzeźnicki

REAKTYWACJA
Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Sierakowie reaktywowano 8 sierpnia 2008r. Głównym inicjatorem był Teofil Dobkowicz. W skład Komitetu założycielskiego weszli również brat Ryszard Jaskuła oraz brat Lech Orlik.
Za zgodą Starosty Międzychodzkiego siedzibą Bractwa od dnia 1 grudnia 2008r. zostało Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie.